Erikshjälpen grundades av ett barn som ville hjälpa andra barn. Därför är våra unga givare viktiga för oss. Ung Fadder är vår givarform för unga. Bli Ung Fadder och bidra till att fler barn får möjlighet att påverka sina liv och sin framtid.
Vår verksamhet grundades av ett barn som ville hjälpa andra barn. Vi vet att ungas drömmar är livsviktiga. Som Ung Fadder blir du en del av vårt arbete för barns rättigheter och global utveckling, världen över. Du bidrar till att barn kan gå i skolan, må bra och vara trygga. Något som är avgörande för att barn och unga ska kunna drömma stort.
KENYA: Vår partnerorganisation Food for the Hungry bedriver påverkansarbete bland boskapsskötare med målet att fler barn ska börja skolan och slutföra sin skolgång. Food for the Hungry arbetar också med barnrättsklubbar för att stärka barnens självförtroende och ökar familjernas möjligheter till försörjning genom kurser och självhjälpsgrupper.
UGANDA: Vår partnerorganisation MADA jobbar i ett område som domineras av boskapsskötande nomadfolk där en mycket liten andel av flickorna får chansen att börja eller fullfölja sin skolgång. MADA jobbar med att fånga upp flickor som hoppat av och hjälper dem tillbaka till skolan. Samtidigt bedrivs ett påverkansarbete bland flickornas familjer för att få dem att förstå vikten av skolgång.
KAMBODJA: Vår partnerorganisation Chab Dai arbetar mot övergrepp och trafficking av barn. Förutom det förebyggande arbetet, hjälper även Chab Dai flickor som utsatts för trafficking att återvända hem, där de får tillgång till vård och rehabilitering. Man jobbar också med flickans familj och människor på hemorten då det är vanligt att flickorna blir utstötta och förkastade på grund av det de gått igenom. Chab Dai erbjuder även juridiskt stöd i rättsprocesser mot förövarna.
UGANDA: Vår partnerorganisation LACWADO arbetar i fiskarsamhällen längs Lake Albert. Här gifts många flickor bort i ung ålder och tvingas därför hoppa av skolan i förtid. LACWADO bedriver påverkansarbete gentemot familjer och myndigheter med målet att minska antalet barnäktenskap och öka antalet barn i skolan.
När ditt medgivande för Autogiro har blivit godkänt får du ett välkomstbrev från oss. Där står vilket belopp som kommer att dras och från och med vilket datum. Vi drar pengarna den 28:e varje månad.
Det är helt frivilligt att ge en gåva – och du blir aldrig betalningsskyldig. Om det inte finns pengar på kontot när vi försöker dra din gåva, händer ingenting den månaden. Vi försöker igen nästa månad. Efter två månader hör vi av oss för att fråga om du vill fortsätta att ge.
Vi är tacksamma för alla gåvor – stora som små – och för att du vill vara med och göra skillnad.
För att du ska kunna få skattereduktion för gåvor behöver du uppfylla följande kriterier:
Du kan läsa mer på om Skattereduktion för gåvor på Skatteverkets hemsida
Ja. Ibland ändrar sig livet. Höj ditt månadsbelopp om du har möjlighet att ge mer. Tack för varje krona du ger.
Vill du sänka ditt månadsbelopp, pausa eller avsluta ditt månadsgivande? Kontakta Givarservice så hjälper vi dig!
När du ger via Autogiro hjälper du oss att hålla nere våra administrativa kostnader. Det innebär att mer av din gåva går till barnen. Och världen de drömmer om.
Välkommen att kontakta oss om du har frågor kring ditt givande
Ibland ändrar sig livet. Höj ditt månadsbelopp om du har möjlighet att ge mer. Tack för varje krona du ger.
Vill du sänka ditt månadsbelopp, pausa eller avsluta ditt månadsgivande? Kontakta Givarservice så hjälper vi dig!
Du behöver uppfylla vissa kriterier för att få skattereduktion. Vi behöver också ditt personnummer. Skicka in dina personuppgifter för skattereduktion.
Publicerad: 15 augusti 2025