Välkommen till en kväll där du får möjlighet att koppla av och lyssna in, hämta inspiration och kraft i det enkla men ändå starka budskap som sångerna i konserten Mörekerseende förmedlar.
Efter några års frånvaro från liveframträdanden är Erik Tilling nu tillbaka, gitarristen och låtskrivaren som i över 20 år framfört hoppfulla sånger om Guds trofasthet trots livets ojämnheter. Paul Biktor Börjesson är musikern och låtskrivaren som producerat några av Sveriges mest etablerade kristna artister men har genom åren även släppt musik i sitt eget namn. Erik och Paul har ett musikaliskt släktskap och tilltal som gör denna duo extra intressant. Både musikaliskt och textmässigt.
Samarbetet med Erikshjälpen ger musiken en ytterligare dimension då du ges möjligheten att vara med och stötta vårt arbete för att stärka barns rättigheter i världen. Varmt välkommen till en kväll fylld med sånger om tröst, uppmuntran och inte minst – hopp!
Den 6 och 14 december bjuder artisterna in till konserten Mörkerseende – Jul-edition. En konsert som lyfter fram julens budskap och visar på ljuset som lyser i mörkret. Sångerna andas hopp och förtröstan och påminner om att Gud bär oss genom allt.
Konserten den 6 december har fri entré.
Konserten den 14 december har biljettpris 150 kronor.
Biljetter kan köpas på:
Flora By M
Köpmansgatan 3
331 30 Värnamo
eller hos Allianskyrkan Värnamo, på plats eller via:
Telefon: 0370-146 50
E-post: biljett@varnamoallians.se
Vill du att “Mörkerseende – Om ljuset som lyser i mörkret” ska komma till din församling? Hör av dig till samuel.ahl@erikshjalpen.se för att boka konserten!
Välkommen till någon av konserterna på Brolle och Mimis ROSE TOUR – en varm och stämningsfull julturné i några av södra Sveriges vackraste teatrar och konsertsalar.
Efter tre utsålda kyrkoturnéer åren 2018, 2019 och 2024 är det nu dags för nästa kapitel. Den folkkäre artisten Brolle och countryfavoriten Mimi Werner, bjuder in till en ny julturné – denna gång i stämningsfulla konsertlokaler och teatrar i södra Sverige.
En kväll fylld av musik, närhet – och julens magi.
På scen står Brolle och Mimi Werner, två artister med stor närvaro och hjärta, som själva framför alla låtar och spelar samtliga instrument.
Det blir en stämningsfull konsertupplevelse där artisternas egna låtar, som doftar country och rockabilly-sväng, blandas med personliga och stämningsfulla tolkningar av våra mest älskade julsånger. Brolle och Mimmi kommer också att bjuda på personliga glimtar och minnen från livet, fyllt med värme och humor – allt serverat med musikalitet, spontanitet och kärlek till publiken.
“Det finns något magiskt i julmusik – den når rakt in i hjärtat. Att få dela den med publiken i vackra teatrar känns väldigt speciellt. Det kommer bli ösigt och fantastiskt!” berättar Brolle.
Brolle och Mimmi vill att dessa konserter även ska ge hopp till utsatta barn och har därför valt att göra turnén i samarbete med och till förmån för Erikshjälpen. Under kvällen får du höra om vårt viktiga arbete för barn runt om i världen. Det blir alltså en kväll som inte bara värmer, utan ger dig en möjlighet att göra skillnad.
Julen är den tid på året då vi alla behöver lite mer hopp, ljus och kärlek – och det vill vi ge genom varje ton vi sjunger och varje mening vi säger. Mimi Werner
Biljetter
Pris från 395 kr
Arrangörer
Northevent AB & Great Times AB i samarbete med Erikshjälpen
Välkommen på en fantastisk konsert med älskade hits från ABBA, Gärdestad och DAIS – där musikalisk glädje, värme och en fantastisk låtskatt står i centrum.
Vokalgruppen DAIS bildades år 2021 och har sedan dess haft stora framgångar. De har bland annat släppt musik med Sonja Aldén, turnerat med Shirley Clamp och countrysångaren Doug Seegers, sjungit med John Lundvik och samarbetat med Veronica Maggio och Miriam Bryant.
DAIS har hyllats av The Real Group och jämförs med supergruppen Pentatonix. DAIS håller absolut världsklass och är ett grymt liveband där sången och showen är i fokus under deras konserter!
Konserterna som äger rum från 21 mars 2025 till och med 4 maj 2025 anordnas av eventbolaget Northevent AB. Konserterna från 11 juni 2025 till 18 juni 2025 anordnas av studieförbundet Sensus.
Alla konserter görs i samarbete med oss på Erikshjälpen, då DAIS vill att dessa konserter också ska betyda något för utsatta barn och deras familjer.
– Ingen kan göra allt, men alla kan göra något och vi är så glada att Erikshjälpen vill göra det här med oss. Det är så fint att kunna bidra med det lilla vi har för att göra skillnad, beskriver DAIS.
Serviceavgift kan tillkomma. Mer information om serviceavgift och villkor för ledsagare finns hos respektive försäljningsställe.
Insläpp sker ca 45 minuter innan konsertstart.