Kollage med Andreas Wistrand Band och Spring City

Spring City med Andreas Wistrand Band

Varmt välkomna på konsert med Spring City och Andreas Wistrand Band. En varm och innerlig konsert, fylld med sånger som berör.

Spring City

Spring City är en tjejtrio från Småland som vann Sveriges Radios musiktävling P4 Nästa 2018. Sedan dess har de spelat på scener runt om i hela Sverige och är kända för sina varma och glädjefyllda konserter.

Deras musik har rötter i folk och indie, men har med tiden fått tydliga influenser av pop och soul. Med sina unika röster och harmonier bjuder de på musik som är fylld av hopp och glädje.

Andreas Wistrand Band

Andreas har under de senaste åren medverkat i många olika sammanhang. Tillsammans med bandet har han turnerat runt i landet samt även spelat på olika festivaler och konferenser.

Andreas har släppt två skivor med eget material samt ett antal singlar. Texterna är ärliga och personliga om livet i både medgång och motgång. En konsert med Andreas Wistrand Band bjuder på skön svensk pop, det svänger, berör och har texter som dröjer sig kvar.

Samarbetet med Erikshjälpen

Konserterna genomförs i samarbete med oss på Erikshjälpen och till förmån för vårt arbetet för barns rättigheter. Artisterna vill att konserterna ska sprida hopp till barn och familjer som lever i utsatthet.

Praktisk information

Fri entré. En frivillig gåva kommer tas upp under kvällen.

Föreställningar
20
Jun

Villshärad

Strandgården

18:00

Fri entré
20
Jun

Eldsberga

Gullbrannagården

22:00

Fri entré
20
Jun

Villshärad

Strandgården

18:00

Fri entré
20
Jun

Eldsberga

Gullbrannagården

22:00

Fri entré

Betala med Swish genom att skanna QR-koden

QR kod Erikshjälpen
Gör så här:
  1. Öppna Swish-appen.
  2. Tryck på “Skanna” och rikta kameran över QR-koden.
  3. Bekräfta och signera betalningen med mobilt BankID.