Under julkonserten i Värne Allianskyrka kan du förvänta dig att bli berörd av ljuvliga julsånger.
Varmt välkommen till Julkonsert i Värne där du får lyssna till stämningsfulla sånger och få ditt hjärta vidrört av julens fantastiska budskap om en frälsare som blev född för att sedan också ge sitt liv på ett kors för dig och mig.
Under konserterna kommer en insamling att göras då vi genom dessa julkonserter vill vara med och stödja Erikshjälpens arbete tillsammans med Kenosis i Rumänien. Genom socialt företagande jobbar Kenosis tillsammans med romer och ser hur de blir en stolthet i det rumänska samhället, i stället för ett undangömt folk.
Kenosis utgör ett sammanhang i ett socioekonomiskt utsatt område, där romer och rumäner arbetar och skapar tillsammans i en snickerifabrik. I fabriken arbetar cirka 15 personer och arbetet ger dem möjlighet att försörja sig och sina familjer. Genom skolverksamhet, dit 60 romska barn kommer varje dag efter skolan, arbetar Kenosis för att barn ska få extra stöd i sin utbildning.
Dessa konserter genomförs i samarbete med barnrättsorganisationen Erikshjälpen och Bilda med stöd av ett antal företag. Efter varje konsert erbjuds servering.
Värne Alliansförsamling
19:00
Värne Alliansförsamling
15:00
Värne Alliansförsamling
19:00